W roku szkolnym 2013/2014 nasza szkoła zwyciężyła w konkursie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, na utworzenie przy szkole ekopracowni. Realizacja całości zadania to 45.000 zł z dofinansowaniem w 95% przez WFOŚiGW.
Dzięki tej dotacji zakupiliśmy wiele nowych pomocy dydaktycznych, także książkowych o które wzbogaciła się szkolna biblioteka, ale także zestaw multimedialny z tablicą interaktywną oraz meble, w które wyposażyliśmy pracownię przyrodniczą. Realizacja zadania wiązała się także z realizacją programu ekologicznego wśród uczniów naszej szkoły. Dzięki niemu prowadziliśmy ciekawe zajęcia przyrodnicze i ekologiczne, organizowaliśmy ciekawe warsztaty, spotkania i wycieczki oraz szereg konkursów.Otwarcie ekopracowni było dużym wydarzeniem, zobaczcie sami.
Uroczyste otwarcie ekopracowni w Szkole Podstawowej nr 152 w Łodzi
Na otwarciu w dniu 11 marca 2014 r. gościliśmy:
• prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Tomasza Łyska,
• radną Komisji Edukacji Małgorzatę Bartosik,
• radnego Bartosza Domaszewicza,
• inspektora Wydziału Edukacji p. Iwonę Kurczewską,
• dyrektorów okolicznych przedszkoli, szkół i gimnazjów,
• przedstawicieli rady rodziców,
• drużynowego 1 ŁDH,
• przedstawicieli mediów.Po konferencji prasowej przeszliśmy pod drzwi pracowni, gdzie uczniowie powitali nas wierszykiem.
Ekopracownia Zielona Kraina,
oficjalną działalność dzisiaj rozpoczyna.
Przybyłych gości serdecznie witamy,
drzwi do pracowni szeroko otwieramy.
Zazwyczaj wstęgę przecinają dzieci,
a w naszej szkole zawisły dziś śmieci.
Chcemy pokazać Wam dziś goście mili,
że nie marnujemy żadnej wolnej chwili.
Świetnie odpady segregować potrafimy
i już za momencik to udowodnimy.
Prosimy, zatem o sznurków przecięcie,
my gwarantujemy Wam miłe przyjęcie.Drzwi zawieszone były kotarą z odpadów podlegających przetworzeniu (metal, plastik, szkło, papier). Każdy z gości odcinał sznur z jednym rodzajem śmieci, a następnie umieszczał go w odpowiednio oznakowanym koszu na odpady.
W ekopacowni przygotowano wystawę, na której wyeksponowano pomoce dydaktyczne.
Po przedstawieniu gości, dyrektor szkoły podziękowała panu Prezesowi WFOŚiGW za dofinansowanie zadania, a uczniowie wręczyli mu wielki EKOLOGICZNY bukiet kwiatów z gazet.
Prezes przekazał dodatkowe upominki w postaci książek o przyrodzie naszego województwa, które wzbogaciły przyrodniczą biblioteczkę.
Przy stołach czekały zadania dla czterech grup. Zaproszeni goście brali udział w przygotowanych przez uczniów zadaniach. Mieli okazję:
• rozpoznawać i analizować preparaty pod mikroskopem,
• rozpoznawać okazy skał z użyciem ogromnych lup,
• badać obieg wody w przyrodzie z wykorzystaniem specjalnego symulatora,
• rozpoznawać kości i narządy człowieka na podstawie nowoczesnych modeli.
W międzyczasie komisja rozstrzygnęła ogłoszony wcześniej wśród gości i uczniów konkurs na imię dla szkieletu. Wybrano najczęściej proponowane - KOSTEK.
Podsumowaniem zajęć w grupach była powtórka z segregacji odpadów z użyciem dotykowej tablicy multimedialnej, do której wszyscy byli wywołani. Tego dnia nauczyciele i uczniowie mieli zielone elementy, ponieważ pierwsze wtorki miesiąca w naszej szkole są „zielonym dniem”.