Niech żywi nie tracą nadziei i przed narodem niosą oświaty kaganiec...”
                                                                                                                        - to pierwszy wpis do naszej kroniki szkolnej z 8 lutego 1958 roku, kiedy to przy ul. Czesława Hutora, dzisiaj 28 Pułku Strzelców Kaniowskich 52/54 otwarta zostaje Szkoła Podstawowa numer 152.
                     1 września tego samego roku szkoła liczy już 932 uczniów. Kieruje nią p. Maria Szadkowska, której w tej pracy pomagają zastępczynie p. Maria Lesserowa i p. Zofia Stępczyńska oraz 24 nauczycieli.
                     24 czerwca 1959 szkołę opuszcza pierwszych 38 absolwentów. Uczniów przybywa. W następnych latach jest ich już 1123 w 29 oddziałach.
                    W szkole powstaje również drużyna harcerska, którą prowadzi nauczycielka tej szkoły dh. Wiesława Kalinowska. W 1960 roku harcerki składają przyrzeczenie, które odbiera Aleksander Kamiński – autor książki „Kamienie na szaniec”.

Rok później (1961) w marcu, szkoła otrzymuje imię Elizy Orzeszkowej, a w maju odbywa się uroczyste przek
            azanie sztandaru ufundowanego przez Komitet Rodzicielski.
                  W roku 1966 uroczyście żegnana odchodzi na emeryturę kierowniczka szkoły Maria Szadkowska, funkcję tę przekazując Marianowi Szanelowi. W roku 1968 szkoła obchodzi już dziesięciolecie istnienia i z tej okazji uczniowie otrzymują wspaniały dar, portret patronki szkoły Elizy Orzeszkowej wyhaftowany na płótnie.

W latach kolejnych w szkole funkcje dyrektorskie pełniły panie mgr Mirosława Wudel, mgr Teresa Walak, mgr Dorota Kłodzińska. Obecnie od 1 września 2015 roku funkcję tę sprawuje pani mgr Aneta Stankiewicz.

Portet Elizy Orzeszkowej                                                            Wicedyrektor Maria Lesserowa

Przekazanie sztandaru                                                                                      Pierwsi uczniowie