• „Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie,

            gdyż tam pokazuje się ludziom,

            jakimi mogliby być, jakimi pragnęliby być,

            choć nie mają na to odwagi, i jakimi są.”

                                                 Tove Jansson

                   Szkolny teatr działa w naszej szkole od kilku lat. Podczas zajęć bawimy się, uczymy i rozwijamy swoje pasje. Każde przedstawienie jest wspólną pracą całego zespołu. Opracowujemy scenariusz, przydzielamy role, planujemy stroje i rekwizyty. Pracujemy zespołowo, bo tylko wtedy może powstać coś wyjątkowego. Podstawowymi zasadami są systematyczność, zaangażowanie i otwartość, gdyż bez nich nie da się niczego osiągnąć. Liczy się kreatywność, zrozumienie dla innych i zapał do pracy.
                    Uczestniczymy w przygotowaniu szkolnych uroczystości, w miarę możliwości pokazujemy nasze przedstawienia szerszemu gronu odbiorców. Ściśle współdziałamy ze szkolnym chórem, bo piosenki i muzyka dopełniają i uatrakcyjniają każdą inscenizację.
                   Występy przed publicznością nie są łatwe. Trzeba nauczyć się odpowiedzialności, krytycznego spojrzenia na własną pracę, pokonywania tremy, szacunku i wyrozumiałości dla innych.
                     Cieszy nas, kiedy na zajęcia koła przychodzą absolwenci, którzy kiedyś z pasją i zaangażowaniem tworzyli nasz szkolny teatr.
            Wszystkie przedsięwzięcia oparte są na sugestiach i propozycjach uczniów, którzy są głównymi realizatorami każdego przedstawienia.
                     Zabawa w teatr jest, w dobie Internetu i komputerów, potrzebną i ciekawą formą spędzania wolnego czasu.

             

                    W roku szkolnym 2015/2016 na zajęcia teatralne zapisali się uczniowie, którzy od pierwszego spotkania z zapałem rozpoczęli teatralną przygodę:Aleksandra Wardęszkiewicz, Wiktoria Stępczyńska, Oliwia Pilarz, Wiktoria Kajdanek, Oliwia Potemska, Aleksandra Dąbrowska, Oliwia Kulińska, Eva Mafucci.
            W pracach koła teatralnego „Początek” nadal uczestniczą: Angelika Ptak, Zuzanna Nowak, Iga Załuska, Julka Stawińska.

            Działania teatru:

                    27 listopada 2013r. członkowie koła teatralnego uczestniczyli w Przeglądzie Małych Form Teatralnych w ramach Festiwalu Sztuk Wszelakich. Na tę okazję przygotowaliśmy przedstawienie pt. „Zielony wędrowiec” o przyjaźni, tolerancji, poszukiwaniu swojego miejsca na świecie oraz umiejętności bycia innym. Inscenizację uzupełniły dwie piosenki w wykonaniu chóru szkolnego, związane tematycznie z przedstawieniem.

                    Witajcie w naszej bajce… to przedstawienie, które wystawione zostało 24 czerwca 2014 r. w godzinach popołudniowych dla rodziców i wszystkich, którzy chcieli obejrzeć występ przygotowany przez koło teatralne „Początek”, chór klas IV-VI i chór klas I-III. Scenariusz oparty został na utworze  Jana Brzechwy pt. „Akademia pana Kleksa”. Piosenki, wiersze i zabawne scenki sprawiły, że widownia świetnie się bawiła i nagrodziła artystów wielkimi brawami.

                    14 października 2014 r. aktorzy koła teatralnego „Początek”, chór klas I-III i IV-VI przygotowali przedstawienie związane z Dniem Nauczyciela. Podczas prób uczestnicy wspólnie opracowali teksty, zaplanowali ruch sceniczny i inne niespodzianki, by rozśmieszyć, zaskoczyć, a także skłonić do refleksji.   Reakcja publiczności to najlepsza nagroda za wysiłek i starania. Chyba się udało, świadczyły o tym brawa, śmiech i gratulacje, które otrzymali wykonawcy.

                     W 2014 roku teatr wystąpił podczas finału Ogólnołodzkiego konkursu "Zabawki ze skrawka".

                     13 października 2015 r. okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej uczniowie koła teatralnego „Początek” oraz chóru klas 4 - 6 zaprezentowali wiersze, piosenki i skecze, by podziękować wszystkim pracownikom szkoły i nauczycielom.

                     Z okazji Dnia Ziemniaka, obchodzonego 29 październiku 2015 r.koło teatralne „Początek” wystawiło przedstawienie „W Kartoflandii” do scenariusza napisanego przez p. Annę Zach. Zabawne i jednocześnie mądre zdarzenia, które rozgrywały się w zamku z ziemniaka, miały za zadanie nakłonić uczniów do zdrowego odżywiania i uświetnić szkolną uroczystość.

                    9 listopada 2015 r. z okazji zbliżającego się Dnia Niepodległości uczniowie klas 4-6 przygotowali występ, który zaprezentowany został w godzinach wieczornych. Ta wyjątkowa impreza poświęcona była naszej Ojczyźnie. Wiersze recytowali uczniowie koła teatralnego „Początek”, a pieśni śpiewały uczennice należące do szkolnego chóru. Na imprezę przybyli także harcerze oraz absolwenci. Montaż słowno-muzyczny przygotowali p. Anna Zach (scenariusz, rekwizyty, wybór wierszy i pieśni, prezentacja PowerPoint), p. Aleksandra Drętkiewicz (wybór wierszy, rekwizyty) i p. Wojciech Juśkiewicz (dekoracja, oprawa muzyczna, przygotowanie solistów).


            Przedstawienie „Witajcie w naszej bajce” przygotowane przez koło teatralne „Początek” i chór klas III zdobyło dwa wyróżnienia: w Przeglądzie Teatralnym „Wszystko Gra” oraz konkursie teatralnym „Złota Maska 2015”.

            15 kwietnia 2016 roku odbyło się rozstrzygnięcie Przeglądu Teatralnego „Wszystko Gra” zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 175. W przeglądzie wzięło udział 27 szkół (473 uczestników). Teatralne zmagania oceniało profesjonalne oraz dziecięce jury. Nasza szkoła zaprezentowała przedstawienie pt. „Opowieść Wigilijna”. Aktorzy Teatru „Początek” otrzymali KLAKIERA- Nagrodę Dziecięcego Jury, a Oliwia Kulińska KLAKIERKA za wyjątkową kreację aktorską. Przedstawienie przygotowała pani Anna Zach i siostra Zuzanna.

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa nr 152 w Łodzi
        • tel/fax 42 637 56 94
        • tel.kom. 505 537 374
        • ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich 52/54 90-559 Łódź Poland
        • IODO: iod.sp152.@cuwo.lodz.pl
    • Galeria zdjęć

        brak danych