13 listopada klasa 6a uczestniczyła w grze – inscenizacji przedstawiającej rozbrajanie niemieckich żołnierzy w Łodzi 11 listopada 1918 r. Uczniowie przebrani za niemieckich żołnierzy musieli oddać broń legionistom i robotnikom. Organizacje niepodległościowe zajęły komisariat, urzędy i dworce. Żołnierze niemieccy nie chcieli walczyć, pragnęli wrócić do swojego kraju. Ostatecznie opuścili Łódź 15 listopada. W grze – inscenizacji brali udział uczniowie trzech szkół. Zabawa i integracja między szkołami oraz trochę historii opowiedzianej podczas działania i wejścia w rolę. Ciekawie i mądrze pomyślane zajęcia w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym przy ulicy Legionów.
Inscenizacja niepodległościowa
Projekt "Polacy w drodze do niepodległości"
W tym roku szkolnym realizujemy autorski projekt "Polacy w drodze do niepodległości". Dotychczas w klasach I-III odbyły się zajęcia edukacyjne, literackie, plastyczne i muzyczne. W salach pojawiły się piękne malowanki i wycinanki przedstawiające polskie symbole narodowe i Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dzieci uczyły się pieśni patriotycznych. Uczestniczyły też w warsztatach organizowanych przez pracowników Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Byli tam również uczniowie klas starszych, którzy wysłuchali prelekcji na temat: Pierwsze dni niepodległości. Uczniowie klas IV-VIII dokładniej przyjrzeli się kilku wydarzeniom historycznym (powstania narodowe, konferencja pokojowa w Paryżu, odzyskanie niepodległości) oraz postaciom z nimi związanym (Tadeusz Kościuszko, Bartosz Głowacki, Piotr Wysocki, Romuald Traugutt, Roman Dmowski, Józef Piłsudski). Przez dwa tygodnie zbierali informacje i przygotowywali prezentacje (plakaty, zdjęcia, albumy itp.). 9 listopada, w Szkolnym Dniu Niepodległości, wszystkie prace zostały zaprezentowane na wystawie. Uczniowie otrzymali karty pracy i poszukując samodzielnie odpowiedzi na pytania (w przygotowanych wcześniej przez zespoły klasowe materiałach), zdobywali wiedzę odrodze Polski i Polaków do niepodległości. Ale to jeszcze nie koniec naszych działań edukacyjnych. W drugiej części projektu uczniowie wszystkich klas wyruszą na piesze wycieczki po Łodzi, by poznać miejsca związane z: Tadeuszem Kościuszką, Józefem Piłsudskim i powstańcami styczniowymi. Odwiedzą Cmentarz Stary, a na nim min. mogiły uczestników bitwy warszawskiej 1920 roku i pierwszego prezydenta niepodległej Łodzi – Aleksego Rżewskiego.
Konkurs „Symbole narodowe”
Z okazji 100 - lecia Odzyskania Niepodległości pzez Polskę, wychowawcy świetlicy ogłosili konkurs pt. „Symbole narodowe”. Zgłoszone prace były bardzo pomysłowe i pięknie wykonane. Zwycięzcami konkursu zostali: Brajan Pisera z kl. I b, Jan Łacina z kl. II b, Lena Kośka z kl. II b, Seweryn Straszyński z kl. II b, Julia Wiktor z kl. II b i Sebastian Pisera z kl. III a.
100 - lecie odzyskania niepodległości przez Polskę
9 listopada był w naszej szkole bardzo ważnym i podniosłym dniem. Uczniowie wszystkich klas uczestniczyli w warsztatach i zajęciach poświęconych naszej ojczyźnie i odzyskaniu przez nią niepodległości. W klasach I - III odbył się także przegląd pieśni patriotycznej. Wszyscy uczestniczyli w uroczystym apelu. Nasza szkoła przyłączyła się do akcji ,,Rekord dla Niepodległej”. W ramach świętowania 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości o godzinie 11.11 wspólnie zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn ,,Mazurek Dąbrowskiego”.
Wieczornica Niepodległościowa
8 listopada o godz. 17.00 uczniowie, rodzice, nauczyciele i wszyscy chętni mogli posłuchać wierszy i pieśni patriotycznych związanych z walką Polaków o wolność. Mottem uroczystości, z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości, były słowa: „Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna…”
Bajkowe spotkanie z przedszkolakami
8 listopada z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek naszą bajkową krainę — w którą zmieniła się sala gimnastyczna — odwiedziło 6 grup dzieci z Przedszkoli Miejskich nr 23, 56, 199 i 208. Tego dnia na przedszkolaków czekało wiele atrakcji. Dzieci obejrzały przedstawienie pt. „Bajkowy Kogel-Mogel” przygotowane przez uczniów należących do bibliotecznego teatrzyku „Pod Bajdułem”. Odbył się również pokaz mody bajkowych postaci, a także rozpoznawanie postaci na podstawie charakterystycznych rekwizytów. Wesoła czarownica poprosiła dzieci, aby ją odczarowały i pomalowały jej strój oraz ulubionego kota różnymi kolorami. Praca plastyczna „Bal postaci z bajek” zakończyła naszą zabawę. Nie zabrakło również upominków. Każda grupa otrzymała książeczkę z baśniami, a wszyscy uczestnicy słodki prezent.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
7 listopada odbyły się w naszej szkole obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. W tym dniu dzieci z klas I - III uczestniczyły w ciekawych zajęciach poświęconych bohaterom bajek. Obejrzały także przepiękne przedstawienie przygotowane przez starszych kolegów.
Archiwum Aktualności