26 IV 2022 r. klasa 8a z p. Barbarą Waingertner i p. Anną Drzewiecką odwiedziła groby, którymi opiekuje się nasza szkoła, na Starym Cmentarzu. Zapaliliśmy także znicze i uczciliśmy chwilą zadumy spoczywających tam bohaterów. Było to związane z akcją IPN upamiętniającą 80. rocznicę powstania Armii Krajowej. IPN przygotował tabliczki pamiątkowe, które umieściliśmy na grobach dwójki żołnierzy AK. Była to część pieszej wycieczki patriotycznej po Starym Polesiu. W czasie tego spaceru p. Anna Drzewiecka opowiadała nam nie tylko historie żołnierzy walczących w AK, ale także pokazywała groby łodzian - powstańców, legionistów i innych zasłużonych dla Ojczyzny. Poznaliśmy miejsca upamiętniające walki Polaków o wolną Ojczyznę.
Nasza szkoła od lat otoczyła opieką 3 groby na Starym Cmentarzu. Upamiętniamy groby:
- p. Jadwigi Cyrańskiej ps. Wisia - sanitariuszki w powstaniu warszawskim, ur. 19 IV 1922 r., która zginęła 11 VIII 1944 r. w powstaniu.
- p. Tadeusza Jacka Kitzmana - ur. ? w Pabianicach (lat 19), który zginął 2 IX 1944 r. na ul. Miodowej w Warszawie, walczącego w AK - Grupa Północ, Państwowy Korpus Bezpieczeństwa (walczył na Starym Mieście).
- p. Tadeusza Hűbnera, asystenta Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ - podającego historyczną prawdę o cierpieniach narodu polskiego w latach II wojny światowej, ur.4 X 1940 r., zamordowanego w 1956 r.
Minęło w tym roku 80 lat od przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Nie była to zmiana przypadkowa. Wojsko reprezentujące Polskie Państwo Podziemne było bowiem nie związkiem luźnych organizacji, ale prawdziwą armią podległą Naczelnemu Wodzowi, która na równi z Polskimi Siłami Zbrojnymi na Zachodzie walczyła o odzyskanie niepodległości. Chwała bohaterom!