W czwartek 3 listopada 2022 r. uczniowie klas ósmych, z pocztem sztandarowym, wzięli udział w Mszy świętej i Marszu Pamięci upamiętniających dzieci z niemieckiego nazistowskiego obozu przy ul. Przemysłowej.
Opiekunami naszej delegacji byli p. Barbara Waingertner i p. Bartłomiej Frątczak.
Uroczystość upamiętniająca ofiary założonego przez Niemców i działającego w latach 1942-1945 Obozu Prewencyjnego dla młodych Polaków Policji Bezpieczeństwa w Łodzi, zwanego obozem na Przemysłowej, tradycyjnie odbyła się w pierwszy czwartek po Wszystkich Świętych. Po raz dziewiąty w obchodach upamiętniających ofiary nazistów uczestniczyli uczniowie łódzkich szkół, duchowni, władze miasta i województwa, kombatanci oraz świadkowie tamtych wydarzeń.
Obchody rozpoczęły się Mszą św. w intencji ofiar w kościele pw. Opatrzności Bożej, którą celebrował biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej Ireneusz Pękalski.
Następnie uczestnicy wydarzenia przeszli przed pomnik Pękniętego Serca. Młodzież niosła fotografie z wizerunkami małoletnich więźniów. Przed rzeźbą w kształcie serca złożono kwiaty oraz zapalono znicze.
Obóz przy ul. Przemysłowej, który był utworzony 1 grudnia 1942 r. został wyodrębniony z żydowskiego getta. Przebywać w nim miały dzieci i młodzież polska od 2. do 16. roku życia, jednak więźniami były także młodsze, nawet kilkumiesięczne dzieci. Umieszczano w nim m.in. dzieci pochodzące z rodzin, które odmówiły podpisania volkslisty, dzieci osób zesłanych do obozów lub więzień, a także młodzież podejrzaną o uczestnictwo w ruchu oporu. Dzieci przetrzymywane były w prymitywnych warunkach, pracowały przy remontach i budowie baraków oraz wykonywały prace na potrzeby obozu i wojska, robiąc m.in. kosze wiklinowe na amunicję i szyjąc chlebaki. Dokładna liczba dzieci, które przeszły przez obóz, a także liczba ofiar nie jest znana. Mówi się o 3-4 tysiącach uwięzionych i kilkuset zmarłych. W dniu 19 stycznia 1945 r. kiedy zakończyła się niemiecka okupacja w Łodzi, w obozie przebywało ponad 800 małoletnich więźniów.